Bina site Yönetimi

img

Bina Site Yönetimi

Bina Site Yönetimi işi dikkat ile yapılması gereken bir iştir.  Mülklerin korunması site ya da apartmanın zarar gören yerlerinin onarılması ve binaların düzenli olarak bakımının yapılması, güvenlik ve temizlik personeli ile eş zamanlı çalışarak sitede ya da apartmanda bulunan kişilerin düzgün şekilde yaşamaları için bu iş oldukça önemlidir.

Bina site yönetimi büyük bir dikkat ister. Site ve apartman sakinlerinin isteği ve önerisi doğrultusunda bina site yönetiminde görev almış kişi daha pek çok konuda sitenin ve apartmanın refahı için çalışır.

Apartman Site Yönetimi Nasıl Oluşur?

Apartman site yönetimi nasıl oluşur diye merak edenler için  binada bulunan kat malikleri olağan yada olağan üstü genel kurul toplantısında içlerinden birini yada dışarıdan bir PROFESYONEL'i yönetici olarak yüzde 51 oyla seçebilirler.  Site için birden fazla yönetici seçilebilir. Ancak bu konuda kesin hüküm için yönetim planına bakmak gerekiyor

Apartman Bina Aidatları nasıl belirlenir ?

Apartman Bina Aidatları nasıl belirlenir sorusuna net bir rakam söylemek doğru değildir. Apartman ya da sitenin ihtiyaçlarına göre aylık olarak belirlenen bütçe kalemlerini oluşturan giderler ve  binanızın aidatını oluşturur.

Yöneticinin Görevi Nedir?

Yöneticinin görevi nedir niye sorulacak olursa apartmanın bütün görevlerin üzerine almış bir yönetici ortak alanların temiz tutulması, yine ortak alanların arıza ve teknik problemlerinin giderilmesi, ortak alanlarda kullanılan elektrik su gibi faturaların ödenmesi ve bu faturaları binaya eşit şekilde dağıtılması gibi temel görevleri bulunur.Kat Mülkiyeti kanunu madde 35 bu görevleri detaylı olarak belirlemiştir.

 

Apartman Yöneticisi Tek Başına Karar Alabilir Mi?

Apartman yöneticisi tek başına karar alabilir mi diye sorulacak olursa bu sorunun cevabı hem evet hem hayırdır. Faturaları ödenmesi arızalı yerlerin yapılması gibi olması gereken kararları bir yönetici tek başına alabilir. Binada oturan diğer kişilerin aleyhine olacak bir durum ile karşı karşıya gelindiğinde tek başına karar almaması gerektiğinin bilincinde olması gerekir.

Bazı kararların binada yaşayan diğer insanlar isteyip istememesi dikkate alınarak tıpkı yönetici seçiminde olduğu gibi oy kullanarak yapılması gerekir. Bina Site Yönetimi kat mülkiyeti Kanunu’nun 35 maddesi uyarınca ortak alanların hayrına işlem yapabilir. Tek başına karar alarak kırık yerleri onarıp eksik olan yerleri tamamlayabilir.