Genel Kurul İşlemleri

img

Genel Kurul İşlemleri

Genel Kurul İşlemleri  binalarda her yıl toplu konutlarda iki yılda bir yapılan genel kurullar  geçmiş yılın hesaplarının incelenmesi ve gelecek yıl için oluşturulacak aidat ve demirbaş bütçelerinin hesaplanması ve yöneticinin seçilmesi açısından çok önemlidir. 

Genel kurul işlemleri kooperatif genel kurullarında  bakanlık tarafından yönlendirilen temsilcilerin görev alması ile birlikte apartman ve site genel kurullarında kat maliklerinin kendi arasında yapılan her işin denetlenmesi esasına dayanır. 

 

Genel Kurulda Neler Yapılır?

Genel kurulda neler yapılır sorusuna cevap olarak hazirun imzası ile  .toplantıda yüzde 51 çoğunluk sağlanması koşulu ile ana gayrimenkul ile ilgili tüm konularda kararlar alınır. Yönetimsel süreçler belirlenir.

Genel kurul işlemleri ve ona bağlı olarak genel denetimlerin yılda birkaç kez yapılarak çok daha doğru şekilde işlerin yürütülmesi sağlanır. Herhangi bir durumda olumsuzluk olduğunda olağanüstü  toplantı yapılarak sorun giderilmeye çalışılır.

 

Genel Kurul Ne İş Yapar?

Genel kurul ne iş yapar sorusu üzerine ilk önce genel kurul nedir sorusunu yanıtlamak gerekir. Kat maliklerinin ana gayrimenkulün yönetim ve işletim süreci hakkında karar aldıkları toplantılardır.

Bahsi geçen konular hakkında genel ve doğru kararların verilmesi genel kurulun yapabileceği bir işlemdir. Yıllık hesapların doğrulanması ve genel durumunun değerlendirilmesi gibi önemli konulara da yer verir.