İskan Süreci Hizmetleri

img

İskan Süreci Hizmetleri

İskan Süreci Hizmetleri hukuki olarak bir binanın oturulabilir olmasını gerektirecek durumların yönetilmesi hizmetlerini kapsar. İskan adı olarak bilinen yapı kullanma izin belgesi, binanın sağlam ve uygun olup oturmak için güvenli olduğunu dair zorunlu olarak çıkartılan belgedir. İnşaat baştan aşağı tamamlanmış olsa bile bu belge çıkartılmadıkça insanların bu inşaattan ev satın almaları uygun değildir.

İskan süreci hizmetleri adı altında yapılan her hizmet yapının daha güvenli olmasını sağlar. İskan başvurusunda bulunmak için ilk önce inşaat ruhsatı alınıp yapılan binanın tamamen bitmiş olması gerekir. İnşaat ruhsatını alındıktan sonra en geç 2 sene içinde inşaata başlanmış olması beraberinde en geç 5 sene içinde inşaatın bitmiş olup kullanıma hazır olması gerekir.

 

İskan Alma İşlemi Ne Kadar Sürer?

İskan alma işlemi ne kadar sürer sorusunun cevabı inşaat sahibi tarafından istenilen dilekçe başvurusu 30 gün içerisinde ilgili belediye tarafından işleme alınır. İnşaat sahibi iskan sürecini başlatmak için dilekçe verdiğinden en geç bir ay sonra belediye gerekli kontrolleri yaparak iskan belgesini verir.

 

Iskan Alma Aşamaları Nelerdir?

İskan alma aşamaları nelerdir diye merak edenlere maddeler halinde cevap vermek daha uygun olur.

  • Genel İskan Raporu’ndan sonra daireye sahip olacak kişiler 3 adet tapu fotokopisi ve Genel İskan Raporu fotokopisi ile birlikte Belediye İmar Müdürlüğü Yapı Kullanma İzni Amirliği ile iletişime geçerek iskan belgesini alabilirler.
  • Bu belge için iskan harcı, emlak vergisi ve ilgili diğer katılım paylarını ödeyerek iskan belgesine  sahip olabilirler.

İskan süreci hizmetleri yapının sadece sağlamlığını ve güvenliğini kontrol ederek iskan alma sürecnde size yardımcı olur.