İşletme Projesi - Bütçeleme Hizmetleri

img

İşletme Projesi Bütçeleme Hizmetleri

İşletme Projesi Bütçeleme Hizmetleri kat mülkiyeti rejiminin uygulandığı yapılarda yer alıp binanın yıllık gelir ve giderlerini hesaplayan bütçenin oluşturulmasına yarar sağlar. Yıllık bütçenin ne kadar olacağı aşağı yukarı tahmin edilerek ona göre bir plan yapılması gerekir.

Bahsi geçen bütçe hazırlaması sadece dairelere ve binalara özel değildir. Ofis dükkan gibi yerlerinde bütçe planlamasına dahil edilmesi mümkündür. İşletme projesi bütçeleme hizmetleri ele alınan binanın neye hizmet ettiği fark etmeden bütçe koruması yapılır.

Aidattan ayrı olarak verilen bütün tutarların bütçe planını dahil edilmesi gerekir. Bu sayede bütçe planı daha doğru şekilde yön bulur. Bütçe planı yapılırken binada oturanların dahil olmadığı görülse bile bina yetkilisinin bu planı yapmış olması gerekir. Bu bir zorunluluktur.

 

İşletme Projesini Kim Yapar?

İşletme projesini kim yapar sorusuna cevap olarak kat malikleri kurulunda yapılan bir işlem olduğunu söylemek mümkündür. Bir başka deyişle yönetici tarafından hazırlanan proje kat malikleri tarafından onaylanarak işleme sürülür.

KMK’da yer alan madde 37 ile ön görülen durum neticesinde kat malikleri kurulunca herhangi bir işletme projesi yoksa yönetici en kısa sürede bu projeyi yapmak için harekete geçmesi gerekir.

İşletme projesi planının düzgün açık ve anlaşılır şekilde olması büyük önem taşır. Kat maliklerinin bu projeyi açıkça anlaması gerekir. Yine aynı şekilde içerisinde bulunan bütün maddelerin kat maliklerine göre düzenlenmesi gerekir.