Kat Mülkiyeti Danışmanlık Hizmetleri

img

Kat Mülkiyeti Danışmanlık Hizmetleri

Kat Mülkiyeti Danışmanlık Hizmetleri kat mülkiyetine geçmek isteyen kişilerin başvurduğu bir danışmanlık hizmetidir. Bina içinde bulunan kat irtifaklı tapuların  Alınan danışmanlık hizmeti ile bütün işlemlerin tamamlanması ve oturum izin belgesnin alınması sonrasında Kat mülkiyetli tapuya geçiş sağlanır.

Kat mülkiyeti danışmanlık hizmetleri ile binanın kat mülkiyeti tapusuna geçiş için uygun olup olmadığını öğrenmek mümkündür.

 

Kat Mülkiyeti tapusuna geçişi Kim Yapar?

Kat mülkiyeti tapusuna geçişi kim yapar sorusuna verilecek ilk cevap müteahhit firmalardır. Kat mülkiyetine girişin ilk ve tek muhatabı olarak görülen müteahhit firmalar bütün prosedürleri ve iskan ruhsat masraflarını yaparak ilk kat mülkiyet başvurusunda bulunmları gerekir. Ülkemizde maalesef, inşaat üretimi yapıldıktan sonra belediyelerden oturum ruhsatı alınmadığı halde dairelere taşınmaya ve oturmaya göz yuman belediyeler sebebi ile iskan alınmamış binalar sebei ile hukuksal süreçler başlamakta vatandaşlarımız mağdur olmaktadırlar.

 

Kat Mülkiyetine Geçmek İçin Nereye Başvurulur?

Kat mülkiyetine geçmek için nereye başvurulur diye merak edenlere konu ile ilgili Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne başvuru yapılması gerektiği söylenebilir. Yapı kullanım izin belgesi yani iskan belgesi belediyelerden alınarak kat mülkiyeti başvurusu yapılabilir.

 

Kat Mülkiyeti İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kat mülkiyeti işlemleri nasıl yapılır sorusu sıklıkla sorulan sorular arasında yer alır. İskan ruhsatı olan dairelerde kat mülkiyeti almak isteniyorsa ilk önce daire sahiplerinin tapu emlak müşavirine bina iskan ruhsatlarını vermesi gerekir. Bütün evrakların belediye yetkililerine sunulması dahilinde imzalı dilekçeler beraberinde kalk mülkiyet başvurusu ilgili bina için yapılır.

Bütün evrakların ve gerekli olan dilekçelerin eksiksiz şekilde olması gerekir. Aksi halde kat mülkiyet başvurusu iptal olabilir.